Nowo wybudowany i dobrze zaprojektowany basen potrzebuje wielu dodatkowych elementów, które ułatwią codzienne korzystanie i poprawią bezpieczeństwo. Jednak poza praktycznym aspektem użytkowania, basen posiada jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję. Staje się on ozdobą naszego domu i ogrodu. Dla tego oprócz atrakcyjnego designu i ciekawych atrakcji, warto zaopatrzeć basen w dodtakowe ozdoby. To właśnie one zamienią nasz basen w dzieło sztuki, które zrobi niesamowite wrażenie i umili nam wypoczynek.

Oświetlenie

W ciągu dnia nasz basen potrafi cieszyć oko swoim urokiem, jednak to wszystko może po prostu zniknąć gdy zrobi się ciemno. Wówczas z pomoca przychodzi jedna z najprostrzych i najbardziej spektakularnych dekoracji, jest to odpowiednie oświetlenie basenowe.

W naszej ofercie jest dostępne nowoczesne i energooszczędne oświetlenie oparte na technologii LED. Lampy montuje się pod wodą, dzięki czemu ich światło równomiernie rozświetla nieckę basenową. Dla spotengowania efektu można pokusić się o zamontowanie lamp RGB, które świecą w kilkunastu różnych kolorach. Aranżacje można zmieniać za pomoca pilota, programatora lub przy wokorzystaniu dedykowanej aplikacji na smartfona.

Drugą opcją oświetlenia basenu jest technologia światłowodowa. Z jej pomocą można efektownie rożświetlić schody przybasenia lub całą nieckę. Tego typu dekoracja świetlna niezwykle będzie przedstawiać się szczególnie po zmroku. Punkciki świetlne świecące na dnie basenu, lub wytyczające drogę, zdecydowanie zmienią obraz basenu na niezwykle nowoczesny i urokliwy. Do zasilania światłowodów używa się specjalnego generatora, który cechuje się niskim poborem energii i łatwą obsługą.

Kolejną ciekawą opcją, którą warto rozważyć są wszelkiego rodzaju lampy zewnętrzne o różnych krztaltach. Tutaj możliwości ogranicza jedynie wyobraźnia, można je osadzić w przybaseniu lub podwiesić. Stworzą one wspaniały klimat i przepiękne wrażenia estetyczne. To wszystko tworzy niesamowitą magiczną, piękną i nastrojową astmosferę. Kąpiel nocą w rozświetlonym kolorami basenie, potęguje oddziaływanie na wszystkie zmysły, wprowadzając nas w stan błogiego relaksu i ukojenia. Czy może być coś leprzego po ciężkim dniu pracy?

Fontanny

Bardzo efektownym, a jednocześnie dającym bardzo dużo frajdy dodatkiem do basenu są fontanny. Dostępne są w różnych formach, od grzybków i parasoli po kaskady, czy kurtyny wodne. Dla poprawienia efektu nocą, można je dodatkowo podświetlić odpowiednimi lampami. Poza wrażeniami wizualnymi szum napływającej wody działa kojąco i relaksująco, ponieważ kojarzy się z przebywaniem na łonie natury. Jak widać przy fontannie możemy się nie tylko dobrze bawić i przyjemnie schłodzić, ale również odprężyć i wyciszyć.

Trampoliny

Dla miłośników skoków do wody dostępne są specjalne trampoliny, które dzięki swojej sprężystości zapewniają o wiele efektywniejsze wybicie. Przy wyborze trampoliny należy zwrócić uwagę na wykonanie nawierzchni. Dobrze jest wybrać taką o strukturze antypoślizgowej. Unikniemy w ten sposób niekontrolowanych i niebepiecznych sytuacji, które nie zawsze kończą się w zabawny sposób.

Drabinki

Jesnym z ważniejszych elementów ułatwiających nam korzystanie z basenu są drabinki ułatwiające bezpieczne wchodzenie i wychodzenie z wody. Są one stosowane w większości basenów, nawet tych wyposarzonych w schody.

Rozglądając się za drabinką należy zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Dobrze jest jeśli zastosowano stal nierdzewną w gatunku przynajmniej AISI-304. Jeśli jednak planujesz uzdatnianie wody za pomocą chloratorów soli, lepiej poszukać drabinki wykonanj ze stali nierdzewnej o oznaczeniu AISI-316, ma ona o wiele leprze właściwości antykorozyjne i będzie służyć przez długie lata.

Kolejnym ważnym elementem, naktóry koniecznie trzeba zwrócić uwagę sa stopnie. Mogą one być plastikowe, lub nierdzewne. Ale najważniejsze by ich nawierzchnia posiadała zabespieczenie antypoślizgowe. To najważniejszy element poprawiający bezpieczeństwo.

Dostępnych jest wiele modeli do zastosowania w róznych nieckach. Przykładowo drabinka montowana przy basenie z rynna przelewową będzie miała większy rozzstaw, tak by mocowanie do podłoża omineło rynne. Wysokość drabinki dostosowywana jest do głębokości niecki. Pozostałe elementy drabinek jak to czy poręcze są symetryczne czy nie, to kwestia gustu i dopasowania do basenu, tak by całość wyglądała spójnie.

Odkurzacze basenowe

Czysty basen jest gwarancją przyjemnego korzystania z kąpieli. Do utrzymania włąciwych parametrów stosyjemy odpowiednią chemię, a unoszczące się na lustrze wody nieczystości są skutecznie zasysane przez skimmery. A co z zabrudzeniami na ścianach i dnie basenu? Tutaj z pomocą przychodzą odkurzacze ręczne i automatyczne, które pomagają nam wyczyścić nieckę, bez konieczności spuszczania wody.

Te pierwsze potrzebują naszej pomocy. Działają podobnie jak tradycyjne oskurzacze domowe, tyle że pod wodą. Mogą być wyposarzone w zbiornik na nieczystości lub podłączone do skimmera za pomocą specjalnego węża. W tym przypadku ciśnienie wytworzone przez pompę basenową może zasilić obracające się szczotki czyszczące, a nawet napęd odkurzacza w przypadku modelu BARACUDA. Takie rozwiązanie jest nazywane odkurzaczem półautomatycznym.

Jednak najlepszym rozwiązaniem, a co najważniejsze najbardziej szanującym nasze siły, jest wybór odkurzacza w pełni automatycznego. Taki sprzęt potrafi samodzielnie wysprzątać zarówno dno jak i ściany basenu. Podczas gdy my możemy zająć się czymś o wiele przyjemniejszym.

Dostępne modele posiadają napęd gościenicowy, oraz nie mniej efektywny kołowy. Wszystkie są wyposarzone w specjalną szczotkę, która dodatkowo szoruje nieckę podczas pracy. Sterowanie odkurzaczem odbywa się za pomocą panelu dostarczonego z odkurzaczem, lub w wyższych modelach z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji. W większości dostępnych urządzeń jest też możliwość programowania cykli i planowania czasu pracy.

Prysznice

Jednym z najprostrzych sposobów ułatwiających utrzymacznie czystej wody w basenie jest po prostu dbanie o higienę przed kąpielą. Wzięcie prysznica przed wejściem do basenu stało się już ogólnie przyjęta zasadą. Pozwala to na zmniejszenie ilości materii organicznej w wodzie basenowej. Dodatkowo pozwala schłodzić i orzeźwić nasze ciało przed wejściem do chłodnej wody.

Również po wyjściu z kąpieli, warto spłukać z siebie chlor i pozostałą chemię służącą do uzdatniania wody.

W ofercie posiadamy kilka modeli pryszniców do zastosowania zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz. Opcjonalnie można dobrać również brodzik. Dostępne prysznice wykonane są niezwykle estetycznie, przy użyciu najleprzych dostępnych na rynku materiałów, jak wysokogatunkowa stal nierdzewna, czy drewno IPE. Przykładem jest elegancki prysznic PLUVIUM, który dosłownie wygląda jak dzieło sztuki. A do tego jest niezwykle funkcjonalny. Posiada on 30 litrowy zbiornik na wodę, która jest podgrzewana za pomocą wbudowanego panelu solarycznego. Kożystając z niego mamy uczucie delikatnie opadającego deszczu, co wprowadza w stan głębokiego rozluźnienia.

Przykrycie basenu lub zadaszenie

Przykrycie basenu jest niezwykle ważnym elementem, który pozwoli nam na spore oszczędności w uzdatnianiu i ogrzewaniu wody. Zarówno przykrycie jak i sztywne zadaszenie chroni wodę przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, rozmnażaniem się alg, glonów i utratą ciepła w nocy. Chroni basen przed zwierzętami, dziećmi i dostępem niepowołanych osób. Zabezpiecza basen poza sezonem, lub pozwala się nim cieszyć gdy na zewnątrz pada śnieg, o ile dodatkowo zainwestujemy w sprzęt do podgrzewania wody.

Przykrycia basenów dzielimy na ręczne, lub automatyczne. W mniejszych basenach przydomowych te pierwsze w zupełności wystarczą. Są to głównie plandeki, które naciągamy i mocujemy za pomocą linek gumowych, lub pasków. Do wyboru may również przykrycia bąbelkowe, piankowe i wzmacniane rurami poprzecznymi. Te ostatnie potrawią utrzymać ciężar 5-cio letniego dziecka. Zdecydowanie najwytrzymalszym zebzepieczeniem domowego akwenu są żaluzje, wykonane ze sztywnych, połaczonych ze sobą, sztywnych elementów PCV.

Możemy też zaopatrzeć się w zwijarkę na korbę, która ułatwi nam cały proces. Alternatywą automatyczne zwijarki, które same wykonują całą operację przykrywania basenu po naciśnięciu guzika, lub przekręcenia kluczyka. Zwijarki automatyczne można z powodzeniem instalować zarówno w nowych, jak i użytkowanych basenach. W przypadku już istniejących basenów świetnie sprawdzą się zwijarki nabrzeżne, których wszystkie elementy są mocowane przy krawędzi niecki. W przypadku nowo powstających basenów możemy zdecydować się na montaż zwijarek podwodnych, które są całkowicie zintegrowane z basenem.