Jak prawidłowo dobrać odpowiedni osprzęt basenowy?

Projektując basen musimy uwzględnić wiele czynników, takich jak wielkość, konstrukcję, lokalizację i planowane obłożenie. Na podstawie tych informacji można określić, w jaki osprzęt basenowy powinieneś zainwestować. Pamiętajmy, że końcowa wersja basenu powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale i służyć tym, którzy będą z niego korzystać, nie generując przy tym zbyt wysokich kosztów. W tym celu warto poważnie przemyśleć jaką pompę czy filtr wybrać. Czy zdecydujemy się na basen z rynną przelewową, czy wyposażony w skimmery? Czym będziemy uzdatniać wodę i jak ją ogrzejemy? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Czym kierować się przy wyborze pompy?

Najważniejszym elementem basenu jest pompa obiegowa. To dzięki niej możliwe jest utrzymanie jakości wody na odpowiednim, a co najważniejsze bezpiecznym dla użytkowników poziomie. Musi być zarówno trwała jak i wydajna. Zapewnia ona nie tylko filtrację wody, ale umożliwia też uruchomienie atrakcji wodnych, lub podłączenie sprzętu sprzątającego.

Dla prawidłowrgo funkcjonowania niewielkich prywatnych basenów wystarczy jedna pompa o mocy od 600W do 1000W. Dla zbiorników wyposażonych w skimmery przyjmuje się zasadę, że powinno się dobrać pompę, która w ciągu 6-8 godzin poradzi sobie z przepompowaniem całej wody znajdującej się w basenie. Idąc tą drogą dla basenów o pojemności między 60 a 80 m3 minimalny wydatek pompy powinien wynosić 10m3 na godzinę. Z kolei dla dobrze wykonanego basenu z rynną przelewową wydatek pompy powinien wynosić nie mniej niż 0,4 (m3/m2/h) czyli dla basenu o powierzchni 100m2 minimalna wydajność pompy to 40m3/h.

Wśród wielu modeli pomp dostępnych w naszym sklepie, na szczególą uwagę zasługuje Pompa Victoria Plus przeznaczona do śrdnich i dużych basenów. Ma ona szeroki zakres wydajności od 10m3/h do 34m3/h. Wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Posiada duży filtr wstępny o pojemności 4,7L z przezroczystą pokrywą ułatwiającą kontrolę zapełnienia.

Jeśli basen wypełniony jest wodą słoną, należy zastosować pompę Victoria Nautilus. Ma ona zbliżone parametry do pompy Victoria Plus, jednak została wykonana z materiałów odpornych na działanie szkodliwych czynników.

Dla wymagających ciekawą propozycją jest pompa KIVU. Zapewnia maksymalną wydajność jednocześnie nie przekraczając najniższego progu hałasu. Przystosowana jest do dużych przepływów. Ze względu na jej dużą niezawodność, czesto wykorzystuje się ja w parkach wodnych.

Pompy obiegowe wyposażone w filtry wstępne są wykorzystywane do transportu uzdatnionej i brudnej wody. Podczas jej doboru powinniśmy uwzględnić harakter basenu. Obiekty publiczne wymagają zastosowania pompy o dużej wydajności, najlepiej z żeliwną obudową typu ARAL. Alternatywą jest tworzywowa pompa KIVU charakteryzująca się wysoką wydajnością, niskim poborem energii i cichą pracą.

Najczęsciej montowana w basenach prywatnych jest pompa SENA, z zespolonym prefiltrem. Jednak jeśli zależy Ci na cichej, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zastosowanie typu COLUMBIA.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra?

Podstawowym elementem, bez którego nie będziesz mógł zbyt długo korzystać z basenu, jest system filtracji. Odpowiednio dobrany sprzęt pozwoli ci cieszyć się kapielą w czystej wodzie. W zależności od rodzaju basenu, potrzeb i zasobności portfela, można instalować filtry piaskowe, szklane, nabojowe oraz filtry z ziemią okrzemkową, które usuwają z wody nawet niewidoczne zabrudzenia.

W przypadku basenów prywatnych najczęściej stosowane są filtry piaskowe z dnem kolektorowym. Można dzięki nim uzyskać bardzo dobrej jakości wodę, są trwałe i łatwe w obsłudze. Zawarte w nich złoże filtracyjne, można w prosty sposób czyścić dokonując płukania wstecznego. Wykorzystuje się w tym celu specjalny zawór wieloportowy, który odwraca bieg wody w przeciwnym kierunku. Podczas wykonywania tej czynności, woda z płukania wstecznego wraz z nieczystościami nagromadzonymi w filtrze, trafia do kanaizacji. Po zakończeniu czyszczenia filtra, należy uzupełnić ubytek woody do odpowiedniego poziomu. Dostępne sa też filtry z automatycznym zaworem wieloportowym, który sam dokonuje płukania wstecznego filtra w zaprogramowanych wcześniej odstępach czasowych.

Przed wyborem filtra należy też uwzględnić parametry montowanej pompy. Jej wydajność powinna być dostosowana do możliwości filtracyjnych. Jeśli pompa będzie za słaba, może mieć proble z tłoczeniem wody przez filtr. Z kolei stosując zbyt mocną pompę, możemy doprowadzić do wytworzenia zbyt wysokiego ciśnienia przed filtem, który stworzy barierę dla tłoczonej wody ze względu na ograniczoną przepustowość. Taki scenariusz może doprowadzić nawet do uszkodzenia instalacji.