Zalety posiadania własnego basenu kąpielowego.

Upalne letnie dni najlepiej spędza się w orzeźwiającej wodzie. Jednak nie zawsze mamy możliwość udać się nad się nad morze czy jezioro, a wyjazd często wiąże się z planowaniem dłuższego urlopu. Z kolei miejskie baseny o tej porze roku są niestety przepełnione. Świetnym rozwiązaniem okazują się przydomowe baseny kąpielowe, z których możemy korzystać kiedy tylko mamy na to ochotę i na własnych warunkach. Ponadto pływanie jest jedną z najzdrowszych form aktywności. Angażujemy i rozciągamy wszystkie mięśnie, co pomaga utrzymać dobra kondycję fizyczną i zdrowa sylwetkę. Jednocześnie przebywanie w wodzie wprowadza nas w stan głębokiego relaksu, a także rozładowuje stres i ładuje akumulatory na kolejne wyzwania w domu i pracy.

Rozważna alternatywa czy fanaberia?

Przez lata posiadanie prywatnego basenu uważano za fanaberię ludzi bajecznie bogatych, a jego utrzymanie wiązało się z olbrzymimi kosztami. Na szczęście żyjemy w czasach, w których technologia wykorzystywana do budowy basenów mocno ewoluowała, a utrzymanie czystości można prawie całkowicie zautomatyzować. Więc budowa własnego basenu wcale nie musi wykraczać poza możliwości portfela. Wszystko jest kwestią odpowiedniego zaprojektowania posczególbych elementów, dostosowanych do kształtu, wielkości, głębokości i lokalizacji. Za utrzymanie czystości odpowiada system filtracyjny, który możemy rozbudować o automatyczne pompy dozujące chemię basenową. Dzięki czemu na obsługę poświęimy jedynie kilka minut tygodniowo. Mitem jest to, że baseny przydomowe zużywają dużo wody. Przeciwnie, jej źródłem często są opady deszczu. Do budowy basenu wcale nie potrzebujemy dużej działki. Projektanci potrafią je wkomponować nawet w najmniejsze przestrzenie, tak by wyglądały estetycznie i spełniały założone funkcje. Niewielkie obiekty nie wymagają też specjalnych pozwoleń na budowę, w przypadku basenów poniżej 30m2 wystarczy jedynie zgłoszenie. Jednak aby basen był w pełni funkcjonalny, bezpieczny i łatwy w utrzymaniu dobrze jest zlecić wykonanie projektu doświadczonemu specjaliście. Odpowiednia osoba może nam też podsunąć wiele ciekawych rozwiązań, na które sami nigdy byśmy nie wpadli.

Jaki basen wybrać?

Gdy już zdecydujemy się na budowę, warto mieć wizję tego jak ma wyglądać nasz basen i jak ma się komponować z otoczeniem. Warto też zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od swojego basenu. Jeśli zamierzamy w nim intensywnie trenować, starajmy się stworzyć możliwie jak najdłuższy odcinek do przepłynięcia. Jeśli w basenie mają bawić się dzieci, pomyślmy o zainstalowaniu dodatkowych atrakcji, jak fontanny, kaskady, czy zjeżdżalnie. Stajemy przed wyborem basenu o odpowiednim kształcie i rozmiarze. To czy wybierzemy nieckę o regularnych kształtach, czy niestandardowym formacie z łukami i zaułkami, będzie miało duży wpływ na całkowity koszt inwestycji. Przy nieregularnych kształtach więcej zapłacimy nie tylko za samą nieckę, ale również za jej wykończenie i dostosowanie systemu filtracji, uzdatniania i czyszczenia. Można przyjąć zasadę, że im prostsza konstrukcja, tym inwestycja będzie tańsza. I tu istotny jest też rodzaj konstrukcji. Na jej wybór mają wpływ uwarunkowania gruntowe i budowlane, oraz oczywiście zasobność portfela. Baseny żelbetowe pozwalają na wykonanie skomplikowanych i efektownych kształtów. Jednak podstawowym warunkiem ich prawidłowego funkcjonowania, jest staranne wykonanie izolacji i odpowiedni montaż rynny przelewowej. Innym sposobem pozwalającym na wykonanie dowolnych kształtów, jest wybór spawanych basenów stalowych. Jest to jednak bardzo kosztowne i stosowane głównie tam, gdzie nie mamy możliwości wykonania konstrukcji żelbetowej. Nową alternatywą są baseny składane z gotowych paneli ocynkowanych SkyPool. Panele o niewielkim rozmiarze są dostępne w różnym kształcie i możemy je dowolnie konfigurować otrzymując basen o kształcie prostokątnym lub owalnym. Jego budowa przebiega szybko. Panele są łączone za pomocą śrub, a ich wykończenie i uszczelnienie odbywa się przy użyciu specjalnej, zbrojonej folii o dowolnej kolorystyce i wzornictwie. Ostatnim i najszybszym sposobem jest zamówienie gotowej niecki wykonanej z żywic poliestrowych. Cały proces polega na wykonaniu wykopu i odpowiednim osadzeniu basenu, tak by dno było dobrze podparte, co zapobiegnie powstawaniu pęknięć.

Mało pracochłonne sposoby na utrzymanie czystej wody.

Zdecydowaliśmy już, który rodzaj basenu umieścimy przy naszym domu. Jednak zanim przystąpimy do prac ziemnych, musimy jeszcze dopasować odpowiedni system dystrybucji wody. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pomoże nam on utrzymać stałość parametrów wody, na optymalnym poziomie. A co za tym idzie, zapewni bezpieczeństwo osobom korzystającym z basenu. Zaoszczędzi też czas, który musielibyśmy przeznaczyć na nieustanne czyszczenie basenu. Pamiętajmy, że cała przyjemność z posiadania basenu ma polegać na cieszeniu się nim o dowolnej porze. Ma on służyć osobom z niego korzystającym, a nie generować dodatkowe koszty.

Przy planowaniu basenu musimy uwzględnić przyłącza i odpływy, oraz przeznaczyć miejsce na pompę i system filtracyjny. Na tym etapie warto też pomyśleć o systemie automatycznego dozowania chemii basenowej. Cykl cyrkulacyjny polega na pobieraniu wody z basenu za pomocą skimmerów lub rynny przelewowej, oraz odpływów bocznych i dennych. Następnie poprzez pompę woda trafia do filtra, z którego jest tłoczona z powrotem do basenu przez sieć dysz napływowych umieszczonych w ścianach i dnie basenów. Dysze napływowe z reguły montuje się naprzeciw skimmerów. Najważniejszymi elementami tego systemu są filtr i pompa, które muszą zostać odpowiednio dobrane do wielkości basenu, oraz intensywności jego obłożenia. Przykładowo w basenach publicznych będziemy potrzebowali pompy i filtra o dużo większej przepustowości niż w basenie prywatnym tej samej wielkości. Dodatkowych instalacji mogą wymagać systemy ogrzewania. A jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się sezonem kąpielowym, konieczny będzie montaż urządzeń grzewczych.

Od czego zacząć?

Co do samej lokalizacji, dobrze jest wybrać miejsce dobrze nasłonecznione. Dzięki temu zaoszczędzimy na dodatkowym ogrzewaniu wody. Budowę zaczynamy od przygotowania podłoża i sprawdzenia wysokości wód gruntowych. Ich wysoki poziom może uniemożliwić wykonanie niecki w planowany sposób. W rezultacie będziemy musieli przenieść budowę w inne miejsce, lub zwiększyć nakłady na inwestycje, w celu wykonania dodatkowych izolacji. Kiedy jest dobry moment na rozpoczęcie prac? Wszystko zależy od tego czy inwestycje planujemy w nowo powstającym ogrodzie, wtedy nie ma to wielkiego znaczenia. Inaczej jest gdy basen ma powstać na już zagospodarowanym terenie. Degradacja takiego ogrodu w szczycie sezonu może być dużym problemem. Zimy są jednak coraz słabsze, więc można rozważyć rozpoczęcie robót poza sezonem wakacyjnym i dokończenie ich wiosną, gdy pogoda będzie już pozwalać na montaż oprzyrządowania.

Zaczynamy od prac ziemnych.

Pierwszym etapem prac jest wykonanie wykopu pod nieckę. Niezależnie od tego, który rodzaj konstrukcji wybieramy, musimy wpierw przygotować odpowiedniej wielkości dół. Do tego celu możemy potrzebować koparki. Może okazać się, że na pewnej głębokości pojawią się wody gruntowe. Wtedy dobrym pomysłem może okazać się podniesienie niecki i wykonanie dodatkowego nasypu dookoła basenu. Następnie w większości przypadków wykonujemy podsypkę betonową na której wykonujemy konstrukcję z betonu, bloczków, drewna, stali lub prefabrykowanych płyt. Gdy już niecka jest gotowa przystępujemy do wykonania przepustów i przyłączy skimmerów, dysz napływowych i odprowadzających, oraz głównych odpływów. Następnie wykonujemy wcześniej zaplanowane instalacje ogrzewania i oświetlenia. Gdy mamy już wykonane wszystkie niezbędne przyłącza, czas zadbać o odpowiednią izolację i ocieplenie. Jest to ważny etap, od którego zależy dalsza bezproblemowa eksploatacja basenu. Następnie przechodzimy do etapu wykończenia wnętrza niecki basenowej. Możemy wykorzystać w tym celu płytki ceramiczne, szklane lub wyłożyć wnętrze specjalną zbrojoną folią. W przypadku folii musimy najpierw wyłożyć nieckę agrotkaniną i przymocować ją za pomocą specjalnych listew do których następnie kleimy filię. Dzięki tkaninie folia nie ma bezpośredniego kontaktu z betonem co znacznie wydłuża jej żywotnośc. Na tym etapie montujemy również skimmery, wszystkie dysze i oświetlenie. Gdy mamy już podłączone wszystkie elementy i sprawdziliśmy ich szczelność, możemy przystąpić do obsypywania niecki basenowej. Po obsypaniu i zagęszczeniu ziemi wykonuje się obejście basenu. Można w tym celu użyć rozmaitych materiałów, od płyt betonowych po drewno. Wszystko zależy od wyobraźni inwestora. I nie chodzi tutaj jedynie o wygląd, choć jest to równie ważny czynnik. Jest to niezwykle istotny element z praktycznego punktu widzenia. Mając wyłożone obrzeża unikniemy problemu związanego z nanoszeniem trawy i piachu do basenu i będziemy mogli się cieszyć kąpielą w czystej wodzie.