Czyli jak i dlaczego stosować chemię basenową

Drogi KLIENCIE, zanim rozpoczniesz swoją przygodę ze specjalnie dla Ciebie przygotowanymi, markowymi produktami chemii basenowej, chcielibyśmy przedstawić zbiór praktycznych wiadomości oraz zaleceń. Tych kilka przydatnych informacji pomoże Ci utrzymać wodę basenową w nieskazitelnej kondycji, zapewnią one również naszym produktom optymalne działanie, a tym samym spełnienie Twoich oczekiwań.

Pielęgnacja wody w 4 krokach:

 1. RÓWNOWAGA WARTOŚCI pH WODY

 2. DEZYNFEKCJA

 3. ZAPOBIEGANIE GLONOM

 4. KOAGULACJA I. RÓWNOWAGA WARTOŚCI pH WODY

I. RÓWNOWAGA WARTOŚCI pH WODY

Wartość pH jest podstawowym parametrem wody basenowej, która utrzymana w odpowiednich granicach, zapewni Ci komfort z Twojego miejsca relaksu. pH w zależności od wartości można podzielić na:

= pH 7 – neutralne

 • pH IDEALNE

< pH 7 – kwaśne

 • podrażnienia skóry

 • wytrącanie wapnia

 • obniżenie skuteczności działania dezynfektantów

 • pogorszenie koagulacji

 • mętność wody

> pH 7 – zasadowe

 • korozja części metalowych

 • atakowanie spoin w płytkach

 • pogorszenie koagulacji

 • podrażnienia oczu oraz błon śluzowych

Idealny zakres pH to wartość od 6,8-7,4. Pomiar można wykonać:

a) testerem ręcznym używając tabletki Phenol Red Rapid

b) fotometrem i przystosowanych do tych odczytów tabletek Phenol Red Photometer

c) paskami pH – prosta jednak bardzo orientacyjna metoda.

Zalecamy badanie pH wg jednej z powyższych metod raz w tygodniu oraz utrzymywanie tego parametru w okolicach 6,9-7,0 - pozwoli to na jeszcze skuteczniejsze działanie preparatów chlorowych.

Nasze preparaty do optymalnego utrzymywania wartości pH to :

Balancer pH minus 50 % płynny – stosować gdy pH powyżej 7,4

Balancer pH minus granulat – stosować gdy pH powyżej 7,4

Balancer pH plus płynny – stosować gdy pH poniżej 6,8

Balancer pH plus granulat – stosować gdy pH poniżej 6,8

 1. DEZYNFEKCJA

Dezynfekcja wody w basenie zapobiega przed zainfekowaniem jej niebezpiecznymi dla Twojego zdrowia mikroorganizmami. Stworzone przez nas preparaty pozwolą Tobie oraz Twoim bliskim na bezpieczne korzystanie z basenu, a także na ochronę przed groźnymi bakteriami oraz grzybami.

METODA CHLOROWA

W naszym asortymencie znajdują się dwie grupy produktów chlorowych, które zapewnią Ci optymalną dezynfekcję: Produkty Płynne Wysokiej jakości preparaty bazujące na podchlorynie sodu do konwencjonalnego zwalczania bakterii i grzybów w Twoim basenie tj.:

Chlorox – Podchloryn sodu - o terminie przydatności 1 miesiąc od daty produkcji

Chlorox S – Stabilizowany podchloryn sodu – o terminie przydatności 9 miesięcy od daty produkcji

Produkty te pozwolą na ciągłą dezynfekcję przy pomocy automatycznych stacji kontrolno-pomiarowych, a także przy ręcznym dozowaniu w ilościach:

a) pierwsze stosowanie – 30-35 ml / 1 m3 wody basenowej

b) cyklicznie co 1-2 dni – 10-20 ml / 1m3 wody basenowej

Proponowane dawki są orientacyjne, zużycie chloru może wzrosnąć i uzależnione jest m. in. od temperatury wody, obłożenia basenu, nasłonecznienia (światło UV), narażenia basenu na czynniki zewnętrzne (deszcz i wiatr) oraz zanieczyszczeń związkami organicznymi (głównie chloraminy i inne chloroorganiczne).

Źródło wody również ma znaczenie - wody głębinowe zawierające sole żelaza, manganu oraz inne reduktory, wstępnie wymagają większego zapotrzebowania na chlor. W celu wykonania pomiaru wolnego chloru można użyć testera ręcznego i dostosowanych do tych pomiarów tabletek DPD1 Rapid lub fotometra tabletek DPD1 Photometer. Zalecamy badanie wolnego chloru wg jednej z powyższych metod raz dziennie oraz utrzymywanie tego parametru w zakresie:

a) dla niecek krytych 0,3 – 0,6 mg/l

b) dla niecek odkrytych 0,6 - 1,0 mg/l

Produkty Stałe

Ta grupa produktów również pozwoli Ci na wydajną dezynfekcję i ochronę Twojej wody przed skażeniami bakteryjnymi. Tworzą je produkty w formie tabletek Chlorox Multitabletki oraz Chlorox T Tabletki w gramaturach 20 i 200g oraz granulat do szybkiej dezynfekcji wody basenowej Chlorox T56 Granulat. Preparaty te zawierają specjalny stabilizator, który opóźnia rozkład wolnego chloru w wodzie przez promienie słoneczne (światło UV) – zalecamy je do stosowania w basenach zewnętrznych. Ponadto produkty te przy regularnym dozowaniu nie zmieniają pH wody basenowej oraz rozpuszczają się całkowicie (nie zawierają wapnia)

Chlorox T tabletki 200g

Wolno rozpuszczalne tabletki chlorowe – w swoim składzie zawieraj kwas trichloroizocyjanurowy o dużej zawartości chloru aktywnego z dodatkiem stabilizatora. Stosować do długotrwałej dezynfekcji. Tabletka 200g zapewnia dezynfekcję 40 m3 wody basenowej.

Chlorox Multitabletki 20 i 200g Wolno rozpuszczające się, wielofunkcyjne tabletki chlorowe przeznaczone do długotrwałej dezynfekcji wody basenowej. Tabletki zawierają składniki służące do pełnego kondycjonowania wody basenowej – regulują pH, zapewniają optymalną ochronę przed drobnoustrojami oraz wspomagają działanie filtrów. Tabletka 200g zapewnia dezynfekcję 40 m3 wody,a 20g – 4 m3. Tabletki w wersji BLUE zapewniają dodatkowy efekt przejrzystości/klarowności wody.

Chlorox T56 granulat Preparat do dezynfekcji wody o wysokiej zawartości aktywnego chloru. Szczególnie polecany do szybkiej dezynfekcji w przypadku dużej zawartości glonów lub mętnej wodzie. Łatwy w użyciu i dozowaniu. Przy wystąpieniu skażenia mikrobiologicznego oraz innych problemów z wodą basenową produkt stosujemy w ilości 5 g/1m3. W przypadku basenów przydomowych dezynfekcję należy przeprowadzić wieczorem. Korzystać z basenu można następnego dnia.

 1. ZAPOBIEGANIE GLONOM

Każdy z właścicieli basenów przynajmniej raz w życiu spotkał się z zielonymi wykwitami na ich ścianach/dnie lub zieloną wodą. Za ten stan rzeczy w większości przypadków odpowiedzialne są glony, których zarodniki przenoszone są i trafiają do basenów przez różne czynniki atmosferyczne np. wiatr czy deszcz.

Przy sprzyjających warunkach, takich jak:

a) nie utrzymywanie odpowiednich wartości pH oraz wolnego chloru wody basenowej

b) duże nasłonecznienie basenu

c) wysokie temperatury

d) inne czynniki fi zykochemiczne samej wody jak zawartość fosforanów oraz azotanów

Dochodzi do masowego rozrostu mikroorganizmów roślinnych w wodzie. Zdarza się, że popularne środki dezynfekujące oparte na chlorze, nie radzą sobie z usuwaniem glonów z wody, których kolonie pokryte są śliskimi nalotami. Tworzą one barierę, odporną na działanie chloru. Z uwagi na powyższe stworzyliśmy produkt wolny od chloru, który nie zawiera metali ciężkich, a ponadto jest całkowicie nie pienny przy doraźnym dozowaniu.

Dwa produkty Algofix i Algofix Super, które oddajemy w Twoje ręce, to produkty zapobiegające ponownej kolonizacji Twojego basenu przez glony, a przez zahamowanie funkcji biologicznych „zielonych mikroorganizmów” pomogą w usunięciu ich z niecki, dodatkowo podnosząc przejrzystość samej wody basenowej. Algofi x należy stosować w dawce pierwszej 200-400 ml na 10 m3 wody basenowej, a następnie co tydzień 100-200 ml na 10 m3. W przypadku tendencji wody do mętnienia, dużej częstotliwości korzystania z niecki czy sporego nasłonecznienia dawkę można zwielokrotnić.

W przypadku Algofi x Super, częstotliwość dozowania pozostaje taka sama, jednak z racji większej koncentracji preparatu, dawki można zmniejszyć o połowę.

 1. KOAGULACJA

Filtry piaskowe wchodzące w skład układu filtracyjnego mogą zatrzymać cząsteczki tylko o odpowiednim rozmiarze. W celu zwiększenia wydajności fi ltracji przygotowaliśmy dla Państwa dwa produkty:

Flockstop – w postaci płynu

Flockstop- granulat

Przy stosowaniu jednego z powyższych w wodzie basenowej dochodzi do dodatkowego procesu zwanego koagulacją – przy jego udziale z wody basenowej usuwane są nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Regularne dodawanie koagulantu, połączone z regularnym płukaniem zwrotnym filtra, zagwarantuje Państwu krystalicznie czystą wodę.

UWAGA: Koagulant zawsze powinien być dodawany przed filtrem np. zbiornik wyrównawczy czy skimmer. Pamiętaj, aby przy dozowaniu naszych produktów, obserwować zachowanie się manometru na filtrach – dodawanie koagulantów, wymusi na Państwu częstsze płukanie filtrów.

FlockStop – Płynny preparat o szerokiej tolerancji wartości pH, stosować w ilości 0,5-1,5 g/m3 wody przez kilka dni aż do uzyskania krystalicznie czystej wody najlepiej przy włączonym systemie filtracyjnym 24h/dobę. Część zanieczyszczeń które opadną na dno należy zebrać mechanicznie.

FlockStop granulat – Stały preparat o wąskiej tolerancji wartości pH. Rozpuszczony w wodzie można stosować do małych, jaki i dużych basenów. Powoduje wytrącanie substancji mineralnych i soli metali zawartych w wodzie Dawkowanie: 400 g na 10 m3 wody.

 1. PROBLEMY I ICH ZWALCZANIE

Poniżej przedstawiamy Państwu zbiór problemów oraz rozwiązań jakie mogą Państwo napotkać przy codziennym funkcjonowaniu basenu.

OBJAWY, CO MOŻE BYĆ POWODEM, ORAZ ZALECANE DZIAŁANIE

 1. Jasnozielona woda. Rozwój glonów/alg, słaba cyrkulacja wody, zbyt mała zawartość środka dezynfekującego Przywrócić pH do 6,8-7,4 (idealnie 6,9-7,0) produktami Balancer pH minus/plus, oczyścić basen przez szczotkowanie. Przeprowadzić chlorowanie szokowe, następnie zastosować Algofi x / Algofi x Super. Przez kilka dni stosować FlockStop – fi ltrować 24h/dobę - konieczność częstszego płukania fi ltra.

 2. Woda ciemnozielona. Mocny rozwój glonów Przywrócić pH do 6,8-7,4 (idealnie 6,9-7,0), produktami Balancer pH minus/plus, oczyścić basen przez szczotkowanie. Przeprowadzić super chlorowanie szokowe Chlorox T56 granulat (podwójna dawka) zastosować Algofix (podwójna dawka ) lub Algofi x Super (półtora dawki). Przez kilka dni stosować FlockStop - filtrować 24h/dobę - konieczność częstszego płukania fi ltra.

 3. Woda po nalaniu lub po dezynfekcji zielono – brązowa. Żelazo w wodzie Przywrócić pH do wartości 6,8-7,4 (idealnie 6,9-7,0) produktami Balancer pH minus/plus. Zastosować Flockstop granulat, po kilku godzianach zebrać mechanicznie pozostałości z dna, dodać Metal Free.

 4. Woda po nalaniu lub po dezynfekcji fioletowa. Mangan w wodzie Przywrócić pH do wartości 6,8-7,4 (idealnie 6,9-7,0) produktami Balancer pH minus/plus. Zastosować Flockstop granulat, po kilku godzinach zebrać mechanicznie pozostałości z dna, dodać Metal Free.

 5. Mętna woda. Za mało środka dezynfekującego, niewydajna fi ltracja, zbyt dużo chloru związanego. Przywrócić pH do wartości 6,8-7,4 (idealnie 6,9-7,0) produktami Balancer pH minus/plus. Przeprowadzić chlorowanie szokowe z użyciem Chlorox T56 granulat lub sprawdzić poprawność działania układu fi ltracyjnego. Stosować Algofix lub Algofix Super (poprawa klarowności wody basenowej). Przez kilka dni stosować FlockStop - konieczność częstszego płukania filtra. Filtrować 24h/dobę, możliwa konieczność częstszego płukania filtra.

 6. Dno, ściany basenu śliskie. Biofilm początek glonów. Przywrócić pH do wartości 6,8-7,4 (idealnie 6,9-7,0) produktami Balancer pH minus/plus, przeprowadzić chlorowanie szokowe - Chlorox T56 granulat wspomagane przez szczotkowanie basenu, dodać Algofi x lub Algofi x Super. Punktowe śliskie miejsca, zazieleniania.

 7. Miejscowy rozwój alg. Przywrócić pH do wartości 6,8-7,4 (idealnie 6,9-7,0) produktami Balancer pH minus/plus, przeprowadzić chlorowanie szokowe Chlorox T56 granulat poprzedzone szczotkowaniem zajętych miejsc. Stosować Algofi x lub Algofi x Super. Zielona/turkusowa woda bez glonów

 8. Związki miedzi w wodzie. Przywrócić pH do wartości 6,8-7,4 (idealnie 6,9-7,0) Zastosować Flockstop granulat, po kilku godzianach zebrać mechanicznie pozostałości z dna, dodać Metal Free.

 9. Linia wody - ścianki chropowate. Twarda lub bardzo twarda woda, osady kamienia wapnia Przywrócić pH do wartości 6,8-7,4 (idealnie 6,9-7,0) produktami Balancer pH minus/plus. Powstały osad czyścić za pomocą Cleanarol B lub Cleanarol G żel, zastosować środek przeciw powstawaniu osadów wapiennych Decalcid.

 10. Linia wody nad powierzchnią wody (zwykle czarna). Warstwa tłuszczu, osadu na powierzchni wody Powstały osad (linię wody) czyścić okresowo za pomocą Cleanarol TR lub Cleanarol G żel.

 11. Podrażnienie oczu i nosa. Niskie pH lub zbyt dużo chloru związanego Przywrócić pH do wartości 6,8-7,4 (idealnie 6,9-7,0) produktami Balancer pH minus/plus. Sprawdzić zawartość chloru całkowitego za pomocą tabletek DPD 3 lub DPD 3 RAPID. Ewentualnie przeprowadzić hiperchlorowanie 6-cio krotna dawka szybkiego chloru lub dopuścić do obiegu świeżej wody.

 12. Piana w wodzie. Stosowanie nieodpowiednich środków czystości, zbyt duża zawartość piennych środków przeciw glonom Zastosować Foam Free, stosować niepienne środki przeciwko glonom – Algofix lub Algofix Super. Do utrzymania stosownej higieny niecki stosować środki czystości z linii Cleanarol.

 13. Mleczna woda. Obecność koagulantu w niecce basenowej Przywrócić pH do wartości 6,8-7,4 (idealnie 6,9-7,0) produktami Balancer pH minus/plus. Ewentualnie mechanicznie zebrać z dnia pozostałości koagulantu, filtrować wodę 24h/dobę – konieczność częstszego płukania filtra. Zmniejszyć ilość stosowanego koagulantu

 14. KOROZJA. Za wysoki redox, za niska wartość pH. Przywrócić pH do wartości 6,8-7,4 (idealnie 6,9-7,0) produktami Balancer pH plus. Ewentualnie obniżyć ponadnormatywną zawartość chloru wolnego za pomocą preparatu Chlor Free.